Avtonəqliyyat İdarəsinin işi zahirən sadə görünsə də, əslində enerji sektorunun “qan damarları” funksiyasını daşıyır. Elektrik stansiyalarına, yarımstansiyalara, yüksək gərginlikli xətlərə operativ müdaxilə, texniki heyətin daşınması, xüsusi təyinatlı avadanlıqların təhlükəsiz şəkildə ünvanına çatdırılması kimi həyati proseslər məhz bu struktur vasitəsilə həyata keçirilir. Səxavət Səlimov bu mürəkkəb mexanizmi yüksək koordinasiya ilə idarə edərək, hər bir marşrutun, hər bir texniki vasitənin, hər bir sürücünün məsuliyyətini sistemli şəkildə nəzarətdə saxlayır.
Onun rəhbərliyi dövründə nəqliyyat parkının yenilənməsi, texniki təhlükəsizlik standartlarının gücləndirilməsi və sürücü heyətinin peşəkar hazırlığının artırılması istiqamətində ardıcıl tədbirlər görülmüşdür. Xüsusi təyinatlı texnikanın istismar qaydalarına ciddi nəzarət, yanacaq sərfiyyatına şəffaf yanaşma və intizamın möhkəmləndirilməsi idarənin işində səmərəliliyi daha da yüksəltmişdir. Bu isə öz növbəsində enerji obyektlərinə xidmətin daha çevik və operativ təşkilinə şərait yaratmışdır.
Səxavət Səlimov idarəçilikdə nizam-intizamı və insan faktoruna həssas yanaşmanı bir arada tətbiq edən rəhbərdir. O, kollektivdə qarşılıqlı hörmət və məsuliyyət mühitinin formalaşmasına xüsusi önəm verir. Hər bir əməkdaşın əməyinə dəyər vermək, onların sosial problemləri ilə maraqlanmaq, iş şəraitini yaxşılaşdırmaq onun rəhbərlik prinsipinin ayrılmaz hissəsidir. Bu yanaşma nəticəsində Avtonəqliyyat İdarəsində sağlam və peşəkar mühit formalaşmışdır.
Enerji sektorunda fövqəladə hallar qaçılmazdır və belə anlarda saniyələr belə böyük əhəmiyyət daşıyır. Güclü küləklər, qar, yağış və digər təbii amillər nəticəsində yaranan qəzaların aradan qaldırılmasında nəqliyyatın operativliyi həlledici rol oynayır. Səxavət Səlimovun rəhbərliyi ilə formalaşdırılmış çevik reaksiya mexanizmi sayəsində ən çətin hava şəraitində belə texniki briqadalar vaxtında hadisə yerinə çatdırılır, enerji təminatında fasilələrin minimuma endirilməsi üçün bütün imkanlar səfərbər olunur.
Onun fəaliyyətində diqqət çəkən əsas məqamlardan biri dövlətçilik prinsipinə sadiqliyidir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən müəyyən edilmiş enerji strategiyasının həyata keçirilməsində hər bir strukturun üzərinə düşən vəzifə aydın şəkildə bəllidir. Səxavət Səlimov da bu strateji kursa sədaqətlə yanaşaraq, rəhbərlik etdiyi sahədə nizamlı və məsuliyyətli idarəetmə modeli tətbiq edir. O, dövlət başçısının müəyyən etdiyi inkişaf xəttini dəstəkləyir və öz fəaliyyətində bu prinsiplərə sadiq qalır.
Vətənpərvərlik onun fəaliyyətinin yalnız sözlə deyil, əməli addımlarla təsdiq olunan tərəfidir. Enerji infrastrukturu ölkənin strateji dayaqlarından biridir və bu sahədə xidmət göstərmək bir növ dövlətə xidmət deməkdir. Səxavət Səlimov bu məsuliyyəti dərindən anlayaraq, hər bir tapşırığa yüksək dövlətçilik şüuru ilə yanaşır, ölkənin enerji təhlükəsizliyini milli təhlükəsizliyin ayrılmaz hissəsi kimi qiymətləndirir.
Şəhid ailələrinə və qazilərə göstərilən diqqət və qayğı da onun insani keyfiyyətlərinin parlaq nümunəsidir. O, bu müqəddəs ailələrin problemlərinə biganə qalmır, müxtəlif sosial təşəbbüslərlə onların yanında olmağa çalışır. Maddi və mənəvi dəstək göstərilməsi, xüsusi günlərdə ziyarətlər, qayğı və diqqət nümayişi onun üçün rəsmi vəzifədən irəli gələn addım deyil, vicdan borcudur.
Qazilərimizin cəmiyyətə inteqrasiyası, onların məşğulluq imkanlarının artırılması istiqamətində də təşəbbüslər göstərilməsi Səxavət Səlimovun sosial məsuliyyət anlayışını əks etdirir. O, qazilərin əmək bazarında yer tapmasına dəstək göstərilməsini vacib sayır və imkan daxilində bu istiqamətdə müsbət addımların atılmasına şərait yaradır.
Onun rəhbərliyi altında Avtonəqliyyat İdarəsində təhlükəsizlik qaydalarına ciddi riayət olunur. Sürücülərin mütəmadi tibbi müayinədən keçirilməsi, texniki baxışların vaxtında aparılması və yol hərəkəti qaydalarına ciddi nəzarət idarənin işinin ayrılmaz hissəsidir. Bu yanaşma həm əməkdaşların, həm də xidmət göstərilən obyektlərin təhlükəsizliyini təmin edir.
Səxavət Səlimov üçün rəhbərlik sadəcə idarəetmə deyil, həm də örnək olmaq deməkdir. O, şəxsi davranışı, işə məsuliyyətli yanaşması və prinsipial mövqeyi ilə kollektiv üçün nümunə formalaşdırır. Onun tələbkarlığı ədalətlə, intizamı isə anlayışla müşayiət olunur ki, bu da əməkdaşların ona olan hörmətini daha da artırır.
Enerji obyektlərinin coğrafi baxımdan müxtəlif bölgələrdə yerləşməsi nəqliyyat xidmətinin daha da məsuliyyətli təşkilini tələb edir. Uzaq və çətin relyefli ərazilərə texnikanın çatdırılması, yol şəraitinin mürəkkəb olduğu məkanlarda təhlükəsiz hərəkətin təmin olunması yüksək peşəkarlıq tələb edir. Səxavət Səlimov bu sahədə planlı və sistemli idarəetmə tətbiq etməklə riskləri minimuma endirir.
O, yeniliyə açıq rəhbər kimi müasir idarəetmə üsullarının tətbiqinə də xüsusi diqqət yetirir. Nəqliyyatın monitorinq sistemlərinin təkmilləşdirilməsi, marşrutların optimallaşdırılması və resurslardan səmərəli istifadə idarənin işində şəffaflığı və effektivliyi artırmışdır. Bu isə dövlət vəsaitinə qənaət və iş keyfiyyətinin yüksəlməsi ilə nəticələnmişdir.
Səxavət Səlimovun fəaliyyətində insani münasibətlər xüsusi yer tutur. O, əməkdaşlarının ailə vəziyyəti, sosial ehtiyacları və şəxsi problemləri ilə maraqlanaraq, kollektivdə qarşılıqlı etimad mühiti yaradır. Bu, sadəcə idarəçilik deyil, həm də insanlara dəyər vermək mədəniyyətidir.
Dövlətə sədaqət, peşəkarlıq və məsuliyyət onun fəaliyyət xəttinin əsas sütunlarını təşkil edir. O, hər bir tapşırığı ölkənin ümumi inkişaf strategiyasının tərkib hissəsi kimi qiymətləndirir və rəhbərlik etdiyi sahədə maksimum nəticə əldə etməyə çalışır. Bu yanaşma onu təkcə idarə rəisi deyil, eyni zamanda dövlət maraqlarını qoruyan bir vətəndaş kimi xarakterizə edir.
Enerji sisteminin fasiləsiz işləməsi minlərlə insanın gündəlik həyatına birbaşa təsir göstərir. Bu böyük məsuliyyətin arxasında isə görünməyən zəhmət dayanır. Səxavət Səlimovun rəhbərlik etdiyi Avtonəqliyyat İdarəsi məhz bu görünməyən zəhmətin əsas dayaqlarından biridir və o, bu missiyanı yüksək ləyaqət və vicdanla yerinə yetirir.
Onun fəaliyyəti göstərir ki, hər bir sahədə uğurun əsasında düzgün idarəetmə, dövlətə bağlılıq və insana dəyər dayanır. Enerji sektorunun bu mühüm strukturuna rəhbərlik edən Səxavət Səlimov öz əməli fəaliyyəti ilə sübut edir ki, məsuliyyətli və prinsipial yanaşma ilə istənilən çətin vəzifənin öhdəsindən layiqincə gəlmək mümkündür.