Qarajın İdarəedilməsində Nümunəvi Təşkilatçılıq və Xidmətə Sədaqət – Elşad Abdullayevin Əmək Yoluna Baxış
Qarajın İdarəedilməsində Nümunəvi Təşkilatçılıq və Xidmətə Sədaqət – Elşad Abdullayevin Əmək Yoluna Baxış Suraxanı rayon Mənzil-Kommunal Təsərrüfat Birliyi-nin Qaraj müdiri Elşad Abdullayev uzun illərdir ki, paytaxtın ən dinamik və əhalisi sıx olan rayonlarından birində kommunal təsərrüfatın texniki dayağını formalaşdıran əsas şəxslərdən biri kimi fəaliyyət göstərir. Onun rəhbərlik etdiyi qaraj təkcə avtomobillərin saxlanıldığı məkan deyil, rayonun gündəlik həyat ritmini təmin edən, təmizlikdən abadlığa, operativ müdaxilədən texniki dəstəyə qədər geniş spektri əhatə edən mühüm struktur bölməsidir. Bu strukturun nizam-intizamla, dəqiqliklə və məsuliyyətlə idarə olunması isə birbaşa Elşad Abdullayevin təşkilatçılıq bacarığı ilə bağlıdır.
Qaraj müdiri kimi onun əsas vəzifələrindən biri kommunal texnikanın daim saz vəziyyətdə saxlanılması, istismar müddətinin uzadılması və fövqəladə hallara hazır vəziyyətdə olmasıdır. Rayon ərazisində küçələrin təmizlənməsi, məişət tullantılarının daşınması, qış aylarında yolların buzdan və qardan təmizlənməsi kimi işlərin arxasında məhz bu texniki park dayanır. Elşad Abdullayev hər bir avtomobilin, hər bir mexanizmin vaxtında texniki baxışdan keçməsinə, nasazlıqların dərhal aradan qaldırılmasına xüsusi diqqət yetirir və bununla da xidmətin fasiləsizliyini təmin edir.
Onun rəhbərliyi altında qarajda ciddi nizam-intizam mühiti formalaşdırılıb. İşçilərin əmək təhlükəsizliyi qaydalarına əməl etməsi, texniki avadanlıqlardan düzgün istifadə etməsi və hər bir tapşırığa məsuliyyətlə yanaşması daim nəzarətdə saxlanılır. Elşad Abdullayev üçün texniki iş yalnız mexaniki proses deyil, bu, həm də insan əməyinə hörmət, kollektiv ruhunun qorunması və vətəndaşa xidmət anlayışının praktik ifadəsidir.
Suraxanı rayonunda aparılan abadlıq və təmizlik işlərinin arxasında görünməyən, lakin böyük zəhmət tələb edən bir mexanizm dayanır. Qaraj müdiri kimi o, gündəlik marşrutların planlaşdırılmasında, texnikanın düzgün bölgüsündə və iş qrafikinin optimallaşdırılmasında fəal iştirak edir. Bu planlama nəticəsində rayonun küçələri vaxtında təmizlənir, məhəllələrdə səliqə-sahman qorunur və sakinlərin rahatlığı təmin olunur.
Elşad Abdullayevin fəaliyyətində diqqət çəkən əsas məqamlardan biri operativlikdir. Hər hansı qəza, texniki nasazlıq və ya təcili müdaxilə tələb edən vəziyyət yarandıqda, onun rəhbərlik etdiyi komanda qısa müddətdə səfərbər olur. Bu operativ yanaşma həm rayon rəhbərliyi, həm də sakinlər tərəfindən yüksək qiymətləndirilir. Çünki kommunal xidmət sahəsində gecikmə birbaşa insanların gündəlik həyatına təsir göstərir.
O, kollektivlə münasibətlərində tələbkarlıqla yanaşı, qayğıkeşlik də nümayiş etdirir. İşçilərin sosial vəziyyəti, ailə problemləri və məişət qayğıları ilə maraqlanır, mümkün dəstək mexanizmlərini işə salır. Bu isə qarajda sağlam və etibarlı komanda mühitinin formalaşmasına səbəb olub. İşçilər öz rəhbərlərinin həm prinsipial, həm də anlayışlı olduğunu xüsusi vurğulayırlar.
Elşad Abdullayevin vətənpərvərliyi onun fəaliyyətinin ayrılmaz hissəsidir. O, Azərbaycan dövlətçiliyinə dərin hörmət bəsləyir, dövlətin apardığı islahatları və abadlıq siyasətini öz işində məsuliyyətlə həyata keçirir. Kommunal təsərrüfat sahəsində görülən hər bir işin arxasında dövlətə xidmət anlayışını görür və bu prinsipi kollektivə də aşılayır.
Şəhid ailələrinə və qazilərə münasibətdə isə onun xüsusi həssaslığı var. Qarajın kollektivi ilə birlikdə şəhid ailələrinə baş çəkmək, onların problemləri ilə maraqlanmaq, məişət məsələlərinin həllində kömək göstərmək təşəbbüsləri məhz onun təşkili ilə həyata keçirilir. Bu, formal yanaşma deyil, səmimi və insani münasibətin göstəricisidir.
Qazilərin sosial problemlərinin həllinə də imkan daxilində dəstək göstərilir. Kommunal sahədə yaranan hər hansı çətinliklə bağlı müraciətlərə xüsusi diqqətlə yanaşılır, onların rahatlığının təmin olunması prioritet sayılır. Elşad Abdullayev hesab edir ki, Vətən uğrunda sağlamlığını itirmiş insanlar cəmiyyətin xüsusi qayğısına layiqdir və bu qayğı əməli işlə ifadə olunmalıdır.
Onun dövlət başçısı İlham Əliyev-ə sadiqliyi də fəaliyyət xəttində açıq şəkildə görünür. Prezidentin rəhbərliyi ilə ölkədə aparılan quruculuq və abadlıq siyasəti kommunal təsərrüfat sahəsində də öz əksini tapır. Elşad Abdullayev bu siyasətin yerlərdə layiqincə icra olunmasını özünün peşə borcu hesab edir və bu istiqamətdə bütün imkanlarını səfərbər edir.
Qarajın maddi-texniki bazasının möhkəmləndirilməsi, texnikanın qorunması və səmərəli istifadəsi onun daim diqqət mərkəzindədir. O, israfçılığa yol vermir, ehtiyat hissələrinin düzgün uçotunu təşkil edir və hər bir resursdan maksimum səmərə ilə istifadə olunmasına çalışır. Bu yanaşma büdcə vəsaitinə qənaət etməklə yanaşı, xidmət keyfiyyətinin yüksəlməsinə də səbəb olur.
Elşad Abdullayev üçün rəhbərlik yalnız göstəriş vermək deyil, eyni zamanda nümunə olmaqdır. O, lazım gəldikdə texniki heyətlə birlikdə sahəyə çıxır, prosesi yerində izləyir və praktiki tövsiyələr verir. Bu isə kollektivdə məsuliyyət hissini artırır və rəhbərlə işçi arasında etimadı möhkəmləndirir.
Rayon ərazisində keçirilən ümumrayon iməcilikləri və abadlıq aksiyalarında qarajın texniki təminatı xüsusi rol oynayır. Bu tədbirlərin uğurla həyata keçirilməsində Elşad Abdullayevin koordinasiya bacarığı özünü göstərir. Texnika vaxtında cəlb olunur, marşrutlar düzgün qurulur və iş prosesi sistemli şəkildə təşkil edilir.
O, gənc işçilərin peşəkar formalaşmasına da önəm verir. Təcrübəli mexaniklərin və sürücülərin bilik və bacarıqlarının yeni əməkdaşlara ötürülməsi üçün şərait yaradır, iş yerində öyrənmə mühitini təşviq edir. Beləliklə, qarajda davamlı inkişaf və peşəkarlıq ənənəsi formalaşır.
Elşad Abdullayevin fəaliyyətində şəffaflıq və hesabatlılıq prinsipləri mühüm yer tutur. O, görülən işlər barədə rəhbərliyə müntəzəm məlumat verir, yaranan çətinlikləri gizlətmir və onların həlli yollarını təklif edir. Bu yanaşma idarəetmədə etimadın artmasına səbəb olur.
Onun üçün kommunal xidmət yalnız texniki məsələ deyil, həm də şəhər mədəniyyətinin tərkib hissəsidir. Təmiz küçə, səliqəli məhəllə, vaxtında göstərilən xidmət vətəndaş məmnunluğunun əsas göstəricilərindəndir. Qarajın fəaliyyəti bu mədəniyyətin formalaşmasına birbaşa təsir edir və Elşad Abdullayev bunu dərindən dərk edir.
İşinə sevgi, dövlətə sədaqət və insana hörmət prinsipləri onun fəaliyyətinin əsas sütunlarını təşkil edir. O, hər bir tapşırığı məsuliyyətlə yerinə yetirməklə yanaşı, kollektivdə birlik və həmrəylik ruhunu qoruyur. Bu xüsusiyyətlər isə onu rəhbərlik etdiyi sahədə seçilən və etibar edilən şəxsiyyətə çevirib.
Nəticə etibarilə, Suraxanı rayonunun kommunal təsərrüfat sistemində qarajın rolu nə qədər vacibdirsə, bu sistemin dayanıqlı və səmərəli fəaliyyətində Elşad Abdullayevin əməyi də bir o qədər əhəmiyyətlidir. Onun peşəkarlığı, təşkilatçılığı, vətənpərvər mövqeyi və şəhid ailələrinə, qazilərə göstərdiyi diqqət kommunal xidmət sahəsində məsuliyyətli idarəetmənin bariz nümunəsi kimi dəyərləndirilə bilər.