Rusiya NATO ilə genişmiqyaslı müharibəyə hazırlaşır - Alman kəşfiyyatı
Rusiya NATO ilə genişmiqyaslı müharibəyə hazırlaşır - Alman kəşfiyyatı Rusiya NATO-ya qarşı genişmiqyaslı müharibəyə hazırlaşır.
“Bild” xəbər verir ki, bu barədə Almaniya Federal Kəşfiyyat Xidməti (BND) və Bundesverin yeni hesabatında deyilir.
Hesabatda deyilir ki, Kreml Qərblə münasibətləri sistemli münaqişə kimi qəbul edir və məqsədlərinə çatmaq üçün güc tətbiq etməyə hazırdır.
Alman kəşfiyyatına görə, onilliyin sonuna qədər Rusiya genişmiqyaslı şərti müharibəyə tam hazır ola bilər.
Hesabatda vurğulanır ki, Rusiya qoşunlarının Ukraynada cəmləşməsinə baxmayaraq, Rusiya hava qüvvələri və donanması döyüşə hazır vəziyyətdədir. Ukraynada müharibə başa çatarsa, rus qoşunları Baltikyanı ölkələrlə sərhədlərə tez bir zamanda yerləşdirilə bilər.
Sənəddə həmçinin qeyd olunur ki, Rusiyanın itkiləri artırılır və ölkənin müdafiə sənayesi hazırkı münaqişə üçün tələb olunandan çox istehsal edir. Rusiyanın hərbi xərcləri rekord sürətlə artır. 2025-ci ildə bu, təxminən 120 milyard avroya çatacaq ki, bu da ÜDM-in 6%-dən çoxunu təşkil edir. 2021-ci illə müqayisədə hərbi büdcə faktiki olaraq dörd dəfə artıb.