Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 2026-cı ilin fevralında Serbiyaya rəsmi səfəri iki ölkə arasında münasibətlərin inkişafında mühüm mərhələ oldu. Belqrad Nikola Tesla Hava Limanında dövlət başçısına yüksək səviyyəli qarşılama mərasimi təşkil edildi və səfər boyu Prezident Aleksandar Vuçiçlə bir sıra görüşlər keçirildi. Bu səfər təkcə diplomatik protokol çərçivəsində deyil, həm də strateji əməkdaşlığın dərinləşməsi baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıyırdı.
Son illərdə Azərbaycan və Serbiya arasında əlaqələr ənənəvi diplomatik münasibətlərdən strateji tərəfdaşlığa doğru inkişaf edib. Bu tərəfdaşlığın əsasını qarşılıqlı siyasi etimad, beynəlxalq platformalarda əməkdaşlıq və müxtəlif sahələrdə həyata keçirilən birgə layihələr təşkil edir. Hər iki ölkə beynəlxalq hüququn əsas prinsiplərinə – suverenlik, ərazi bütövlüyü və daxili işlərə qarışmamaq prinsipinə sadiqliyini nümayiş etdirir.
Səfər çərçivəsində keçirilən görüşlərdə enerji, nəqliyyat, mədəniyyət və turizm sahələrində əməkdaşlığın genişləndirilməsi müzakirə olundu. Azərbaycanın enerji resursları və tranzit imkanları Serbiya üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Bu baxımdan, tərəflər enerji təhlükəsizliyi və regional sabitlik mövzularında ortaq maraqları bölüşürlər.
Prezident İlham Əliyevin Serbiyaya səfəri həm də Cənubi Qafqaz və Balkan regionları arasında körpü rolunu gücləndirdi. Qlobal geosiyasi qeyri-müəyyənliklər fonunda Azərbaycan və Serbiya çevik və praqmatik xarici siyasət yürütməklə, qarşılıqlı dəstək və əməkdaşlıq nümunəsi ortaya qoydular. Bu, iki ölkənin gələcəkdə daha sıx əməkdaşlıq etməsi üçün möhkəm zəmin yaradır.
Nəticə etibarilə, İlham Əliyevin Serbiyaya səfəri Azərbaycan-Serbiya münasibətlərinin yeni mərhələyə qədəm qoyduğunu göstərdi. Bu səfər, həm ikitərəfli əlaqələrin möhkəmlənməsi, həm də regional əməkdaşlığın genişlənməsi baxımından tarixi əhəmiyyət daşıyır.