Azərbaycan və Serbiya arasında əlaqələr qarşılıqlı hörmət və suverenliyə əsaslanır
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Serbiyaya rəsmi səfəri iki ölkə arasında münasibətlərin inkişafında mühüm mərhələ kimi qiymətləndirilir. Bu səfər Bakı ilə Belqrad arasında siyasi dialoqun dərinləşdirilməsi, iqtisadi əməkdaşlığın genişləndirilməsi və enerji sahəsində tərəfdaşlığın gücləndirilməsi baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
Görüş zamanı iki ölkə arasında mövcud əməkdaşlıq əlaqələri, regional təhlükəsizlik məsələləri və beynəlxalq platformalarda qarşılıqlı dəstək mövzuları müzakirə olunub. Tərəflər siyasi münasibətlərin yüksək səviyyədə olduğunu vurğulayaraq, iqtisadi və humanitar sahələrdə əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi üçün konkret addımların atılmasının vacibliyini qeyd ediblər.
Azərbaycan və Serbiya arasında əlaqələr qarşılıqlı hörmət və suverenliyə əsaslanır. Hər iki ölkə beynəlxalq hüququn prinsiplərini dəstəkləyir və ərazi bütövlüyü məsələsində bir-birinə ardıcıl dəstək nümayiş etdirir. Bu amil münasibətlərin strateji xarakter daşıdığını göstərir.
Enerji sahəsi isə ikitərəfli əməkdaşlığın prioritet istiqamətlərindən biridir. Azərbaycanın zəngin enerji resursları və Avropanın enerji təhlükəsizliyində artan rolu fonunda Serbiya ilə əməkdaşlıq yeni perspektivlər açır. Xüsusilə qaz təchizatı və enerji infrastrukturu sahəsində birgə layihələr hər iki ölkənin iqtisadi maraqlarına xidmət edir.
Səfər zamanı bir sıra sənədlərin imzalanması da münasibətlərin institusional əsaslarını möhkəmləndirib. Bu sənədlər iqtisadiyyat, investisiya, nəqliyyat və mədəniyyət sahələrini əhatə edir və gələcək əməkdaşlıq üçün hüquqi baza yaradır.
Belqrad və Bakı arasında əlaqələrin inkişafı regionda sabitliyə və əməkdaşlığa töhfə verir. Azərbaycan və Serbiya strateji tərəfdaşlıq münasibətlərini qarşılıqlı etimada əsaslanaraq davam etdirir və bu səfər münasibətlərin daha da dərinləşəcəyini göstərir.