Azərbaycan xarici siyasət kursunda çoxşaxəli tərəfdaşlığa üstünlük verir
Azərbaycan xarici siyasət kursunda çoxşaxəli tərəfdaşlığa üstünlük verir Prezident İlham Əliyevin fevralın 15-də Serbiya Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində verdiyi bəyanat Cənubi Qafqazla Balkanlar arasında formalaşan yeni siyasi və iqtisadi xəttin konturlarını daha aydın göstərdi. Belqradda keçirilən yüksək səviyyəli görüşlər zamanı dövlət başçısı iki ölkə arasında münasibətlərin artıq sadəcə diplomatik çərçivəni aşaraq strateji tərəfdaşlıq mərhələsinə yüksəldiyini xüsusi vurğuladı
Səfər zamanı səsləndirilən fikirlərdən aydın oldu ki, Bakı ilə Belqrad arasında siyasi dialoq intensiv xarakter alıb və bu dialoq qarşılıqlı etimada əsaslanır; tərəflər beynəlxalq platformalarda bir-birinin suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə dəstək nümayiş etdirməklə münasibətlərin prinsipial əsaslarını qoruyurlar. Bəyanatda iqtisadi əməkdaşlıq xüsusi yer tutdu: enerji təhlükəsizliyi, qaz təchizatının şaxələndirilməsi, infrastruktur və investisiya layihələri prioritet istiqamətlər kimi qeyd olundu, Azərbaycanın Avropanın enerji xəritəsində artan rolunun Serbiya üçün də əlavə imkanlar yaratdığı diqqətə çatdırıldı. Prezident həmçinin vurğuladı ki, əməkdaşlıq yalnız enerji ilə məhdudlaşmır, sənaye, kənd təsərrüfatı, nəqliyyat-logistika və humanitar sahələrdə də geniş potensial mövcuddur və bu potensialın reallaşdırılması üçün hökumətlərarası mexanizmlər daha fəal işləməlidir. Çıxışın ümumi ruhu praqmatik və gələcəyə hesablanmış idi: tərəflər münasibətləri siyasi bəyanatlar səviyyəsindən real iqtisadi nəticələr mərhələsinə keçirmək niyyətində olduqlarını nümayiş etdirdilər. Bu səfər və verilən bəyanat göstərdi ki, Azərbaycan xarici siyasət kursunda çoxşaxəli tərəfdaşlığa üstünlük verir və Avropa məkanında etibarlı, sözünün üstündə duran tərəfdaş imicini daha da möhkəmləndirir. Eyni zamanda Prezident İlham Əliyev qeyd etdi ki, mövcud siyasi dialoq müntəzəm xarakter daşıyır və yüksək səviyyəli təmaslar münasibətlərin dinamik inkişafına xidmət edir. O bildirdi ki, qarşılıqlı səfərlər iki ölkə arasında etimad mühitini daha da möhkəmləndirir. Dövlət başçısı iqtisadi göstəricilərin artırılması üçün biznes dairələri arasında birbaşa əlaqələrin genişləndirilməsinin vacibliyini vurğuladı. Prezident investorlar üçün yaradılan əlverişli şəraitin əməkdaşlığa əlavə stimul verəcəyini diqqətə çatdırdı. O, Azərbaycan şirkətlərinin Serbiyada müxtəlif layihələrdə iştirak imkanlarını yüksək qiymətləndirdi. Bununla yanaşı, Serbiya şirkətlərinin də Azərbaycanda fəaliyyətinin genişləndirilməsi üçün açıq mühitin mövcud olduğunu qeyd etdi. Çıxış zamanı nəqliyyat dəhlizlərinin əhəmiyyətinə toxunularaq regional bağlantıların gücləndirilməsinin vacibliyi bildirildi. Prezident vurğuladı ki, Orta Dəhliz və digər beynəlxalq marşrutlar Avrasiya məkanında yeni iqtisadi imkanlar yaradır. Humanitar sahədə əməkdaşlığın da inkişaf etdiyi xüsusi qeyd olundu. Təhsil və mədəniyyət sahələrində mübadilə proqramlarının genişləndirilməsinin xalqlar arasında yaxınlaşmanı gücləndirdiyi bildirildi. Prezident İlham Əliyev iki ölkə arasında tarixi dostluq münasibətlərinin möhkəm təməl təşkil etdiyini vurğuladı. O əlavə etdi ki, bu münasibətlər qarşılıqlı hörmət və daxili işlərə qarışmamaq prinsipi üzərində qurulub. Dövlət başçısı beynəlxalq təşkilatlarda əməkdaşlığın davam etdiriləcəyini də bəyan etdi. Qlobal çağırışlar fonunda birgə fəaliyyətin əhəmiyyəti xüsusi vurğulandı. Prezident çıxışında sabitliyin və təhlükəsizliyin iqtisadi inkişaf üçün əsas şərt olduğunu qeyd etdi. O bildirdi ki, regionda davamlı sülhün təmin olunması bütün tərəflərin maraqlarına uyğundur. Enerji əməkdaşlığının uzunmüddətli perspektivdə daha da genişlənəcəyi ifadə edildi. Alternativ və bərpaolunan enerji sahəsində ortaq təşəbbüslərin mümkünlüyü diqqətə çatdırıldı. Prezident Azərbaycanın etibarlı tərəfdaş kimi bütün öhdəliklərini vaxtında və dəqiq yerinə yetirdiyini vurğuladı. Sonda o, bu səfərin iki ölkə arasında münasibətlərin yeni mərhələyə keçidini sürətləndirəcəyinə əminliyini ifadə etdi. Bu kontekstdə səfər iki ölkə arasında strateji tərəfdaşlığın siyasi bəyanatlardan praktik əməkdaşlıq mərhələsinə keçdiyini nümayiş etdirdi. Verilən mesajlar göstərdi ki, Bakı ilə Belqrad arasında əlaqələr uzunmüddətli və sabit əsaslar üzərində qurulur. Qarşılıqlı etimad və ortaq maraqlar münasibətlərin gələcək inkişafı üçün möhkəm zəmin yaradır. Prezident İlham Əliyevin bəyanatı Azərbaycanın regional və qlobal miqyasda etibarlı tərəfdaş kimi mövqeyini bir daha təsdiqlədi. Ümumilikdə, fevralın 15-də baş tutan bu səfər Azərbaycan–Serbiya münasibətlərinin yeni mərhələsinin başlanğıcı kimi qiymətləndirilə bilər.