Azərbaycan və Serbiyanın birgə addımları göstərir ki, uzaqgörən rəhbərlik və milli maraqlara söykənən dostluq ən mürəkkəb geosiyasi şəraitdə belə davamlı inkişafın zəmanətidir
Serbiya-Azərbaycan Strateji Şurası sadəcə bir məsləhətləşmə orqanı deyil, həm də icra mexanizmidir. "Açıq-aydın planlar" ifadəsi onu göstərir ki, hər iki tərəf deklarativ bəyanatlardan konkret işlərə keçib.Bu əməkdaşlıqdan yaranan sinergiya iki əsas nəticəni doğurur. Regional sabitliyin təmin olunması, Avrasiya məkanında yeni, etibarlı iqtisadi oxun formalaşması.
Azərbaycan və Serbiyanın birgə addımları göstərir ki, uzaqgörən rəhbərlik və milli maraqlara söykənən dostluq ən mürəkkəb geosiyasi şəraitdə belə davamlı inkişafın zəmanətidir.
Azərbaycan və Serbiya arasındakı münasibətlər sadəcə diplomatik əlaqələr deyil, iki suveren dövlətin bərabərhüquqlu və bir-birinin həyati maraqlarını tanıyan strateji ittifaqıdır. Strateji Şuranın yaradılması və onun ilk iclası göstərdi ki, Bakı və Belqrad arasında siyasi iradə ən yüksək səviyyədədir. Hər iki ölkə beynəlxalq hüququn təməl prinsiplərini -ərazi bütövlüyü və suverenliyin toxunulmazlığını -həm ikitərəfli, həm də beynəlxalq platformalarda (BMT, ATƏT, Avropa Şurası və s.) qətiyyətlə dəstəkləyir. Bu qarşılıqlı dəstək, qlobal qeyri-müəyyənlik şəraitində hər iki dövlətin xarici siyasət manevrlərini gücləndirən əsas amildir.
Cənub Qaz Dəhlizinin Avropa qolu-Energetika sahəsi bu gün Azərbaycan-Serbiya tərəfdaşlığının onurğa sütununu təşkil edir. Azərbaycanın enerji resursları Serbiyanın enerji diversifikasiyasında həlledici rol oynayır:Bolqarıstan-Serbiya qaz interkonnektorunun (Niş-Dimitrovqad xətti) istifadəyə verilməsi ilə Azərbaycan qazı birbaşa Serbiya bazarına daxil olur.
Mövcud sazişlərə əsasən, Azərbaycanın Serbiyaya illik qaz ixracatının mərhələli şəkildə artırılması hədəflənir.
Gələcək planlara Xəzər dənizindən Avropaya çəkiləcək "Yaşıl Enerji Dəhlizi" çərçivəsində elektrik enerjisinin ötürülməsi daxildir ki, bu da Serbiyanı regional enerji qovşağına çevirir.
Orta Dəhlizin yeni arteriyası-Coğrafi baxımdan Serbiya Balkanlarda, Azərbaycan isə Cənubi Qafqazda mühüm qovşaq rolu oynayır. Azərbaycanın nəqliyyat infrastrukturuna (Bakı-Tbilisi-Qars, Bakı Limanı) Serbiyanın dəmir yolu şəbəkəsinin inteqrasiyası müzakirə olunur. Yükdaşımaların optimallaşdırılması və tranzit vaxtının azaldılması üçün birgə logistik mərkəzlərin yaradılması gündəmdədir.