Azərbaycanın zəngin ədəbi və elmi irsinin qorunub saxlanılması, gələcək nəsillərə ötürülməsi və müasir dünyaya təqdim olunması kimi böyük bir missiyanı daşıyan M.F.Axundov adına Azərbaycan Milli Kitabxanası ölkəmizin mədəniyyət xəzinəsinin ən mötəbər ünvanıdır. Bu mötəbər elm və mədəniyyət ocağına rəhbərlik edən professor Kərim Tahirov isə öz fəaliyyəti ilə kitabxana işini yalnız ənənəvi çərçivədə deyil, strateji inkişaf konsepsiyası əsasında idarə edən ziyalı rəhbər kimi seçilir. Onun rəhbərliyi ilə kitabxana sadəcə kitab saxlanılan məkan deyil, milli yaddaşın canlı mərkəzinə çevrilmişdir.Direktor kimi Kərim Tahirovun əsas vəzifələrindən biri ölkənin nəşr məhsullarının toplanması, sistemləşdirilməsi və qorunmasıdır. O, milli biblioqrafiyanın zənginləşdirilməsi, arxiv fondlarının mühafizəsi və nadir nəşrlərin xüsusi şəraitdə saxlanılması istiqamətində davamlı və ardıcıl siyasət həyata keçirir. Bu yanaşma nəticəsində kitabxana fondu yalnız say baxımından deyil, keyfiyyət və elmi əhəmiyyət baxımından da daha da möhkəmlənmişdir.
Professor Tahirov kitabxananın beynəlxalq əlaqələrinin genişləndirilməsinə xüsusi önəm verir. Onun təşəbbüsü ilə dünyanın müxtəlif ölkələrinin milli kitabxanaları ilə əməkdaşlıq əlaqələri qurulmuş, qarşılıqlı kitab mübadiləsi və ortaq layihələr reallaşdırılmışdır. Bu isə Azərbaycan mədəniyyətinin qlobal müstəvidə tanıdılmasına, eləcə də dünya elmi və ədəbi irsinin ölkəmizə gətirilməsinə mühüm töhfə vermişdir.
Onun rəhbərliyi dövründə kitabxanada rəqəmsallaşdırma prosesi sürətlənmiş, müasir informasiya texnologiyaları tətbiq edilmişdir. Elektron kataloqların yaradılması, onlayn xidmətlərin genişləndirilməsi və uzaqdan istifadə imkanlarının təmin olunması kitabxananı çağdaş informasiya mərkəzinə çevirmişdir. Bu yeniliklər sayəsində tədqiqatçılar və oxucular daha rahat və operativ şəkildə mənbələrə çıxış əldə edə bilirlər.
Kərim Tahirov kitabxana işini yalnız inzibati idarəçilik çərçivəsində deyil, elmi istiqamətdə də inkişaf etdirir. O, kitabxanaşünaslıq sahəsində aparılan tədqiqatlara dəstək verir, elmi konfrans və seminarların təşkilinə şərait yaradır. Bu yanaşma kitabxananın elmi potensialını gücləndirir və onu regional elmi mərkəzlərdən birinə çevirir.
Milli-mənəvi dəyərlərin təbliği də onun fəaliyyətində mühüm yer tutur. Kitab sərgiləri, ədəbi-bədii gecələr, görkəmli şəxsiyyətlərin yubileylərinə həsr olunmuş tədbirlər vasitəsilə kitabxana ictimai-mədəni həyatın fəal iştirakçısına çevrilmişdir. Bu tədbirlər gənc nəslin milli kimlik ruhunda formalaşmasına xidmət edir.
Professor Tahirov vətənpərvər mövqeyi ilə də seçilir. O, hər zaman dövlətçilik prinsiplərini yüksək tutmuş, milli maraqları fəaliyyətinin əsas istiqaməti kimi müəyyən etmişdir. Kitabxananın fəaliyyətində Azərbaycanın müstəqilliyi, suverenliyi və tarixi həqiqətlərinin təbliği prioritet məsələlərdən biri olmuşdur.
Şəhid ailələrinə və qazilərə göstərilən diqqət və qayğı onun insani keyfiyyətlərinin bariz nümunəsidir. Kitabxanada bu qəhrəmanların xatirəsinə həsr olunmuş guşələrin yaradılması, onların ailə üzvlərinin mədəni tədbirlərə dəvət olunması, maarifləndirici layihələrə cəlb edilməsi cəmiyyətə verilən dəyərin göstəricisidir. O, şəhidlərin əziz xatirəsinin yaşadılmasını mənəvi borc kimi qəbul edir.
Qazilərin sosial-mədəni həyata inteqrasiyası istiqamətində də kitabxana mühiti açıq və dəstəkləyici platforma rolunu oynayır. Müxtəlif təqdimatlar, kitab nəşrləri və görüşlər vasitəsilə onların həyat hekayələri ictimaiyyətə çatdırılır. Bu təşəbbüslər həm vətənpərvərlik ruhunu gücləndirir, həm də cəmiyyətin həmrəyliyini möhkəmləndirir.
Kərim Tahirovun rəhbərliyi altında kitabxana əməkdaşlarının peşəkar inkişafına xüsusi diqqət yetirilir. O, kollektivdə sağlam iş mühiti formalaşdırmış, təşəbbüskarlığı və yaradıcılığı təşviq etmişdir. Bu isə qurumun daxili potensialını gücləndirmiş və xidmət keyfiyyətini yüksəltmişdir.
Onun dövlət başçısı cənab İlham Əliyevin həyata keçirdiyi mədəniyyət siyasətinə sadiqliyi fəaliyyəti boyunca aydın şəkildə hiss olunur. Milli mədəniyyətin qorunması və inkişafı istiqamətində dövlət strategiyasının icrasında kitabxananın rolu onun rəhbərliyi ilə daha da artmışdır. Bu sadiqlik sözlə deyil, əməli fəaliyyətlə sübut olunur.
Kitabxananın maddi-texniki bazasının gücləndirilməsi, oxu zallarının yenilənməsi və müasir standartlara uyğunlaşdırılması istiqamətində görülən işlər də onun təşkilatçılıq bacarığının göstəricisidir. O, hər bir oxucunun rahat və məhsuldar mühitdə fəaliyyət göstərməsini prioritet hesab edir.
Professor Tahirov milli ədəbiyyatın təbliği sahəsində də fəaldır. Müasir yazarların əsərlərinin təqdimatı, klassik irsin yenidən nəşri və oxucu auditoriyasına çatdırılması kitabxananın əsas fəaliyyət istiqamətlərindəndir. Bu təşəbbüslər ədəbi mühitin canlanmasına xidmət edir.
O, gənclərin kitaba marağının artırılması üçün müxtəlif layihələrə start vermişdir. Məktəblilərin və tələbələrin kitabxana ilə sıx əlaqəsinin qurulması, maarifləndirici proqramların təşkili gənc nəslin intellektual inkişafına mühüm töhfə verir.
Kərim Tahirovun rəhbərliyi dövründə kitabxana ictimaiyyət üçün açıq, şəffaf və əlçatan quruma çevrilmişdir. O, cəmiyyətlə dialoqa önəm verir, ictimai təşəbbüsləri dəstəkləyir və mədəniyyət sahəsində birgə əməkdaşlığa geniş imkanlar yaradır.
Onun idarəçilik üslubu prinsipiallıq, məsuliyyət və humanizm üzərində qurulmuşdur. Hər bir qərar milli maraqlar və dövlətçilik prinsipləri nəzərə alınmaqla qəbul olunur. Bu isə qurumun strateji istiqamətdə sabit və ardıcıl inkişafını təmin edir.
Professor Kərim Tahirov üçün kitabxana sadəcə bir iş yeri deyil, milli yaddaşın qorunduğu müqəddəs məkandır. O, bu missiyanı yüksək məsuliyyət və mənəvi borc kimi qəbul edir. Onun fəaliyyəti nəticəsində M.F.Axundov adına Azərbaycan Milli Kitabxanası ölkənin elmi, mədəni və mənəvi həyatında daha da möhkəm yer tutmuşdur.
Beləliklə, Kərim Tahirovun rəhbərliyi ilə bu möhtəşəm elm və mədəniyyət ocağı həm keçmişin irsini qoruyan, həm də gələcəyə inamla addımlayan güclü bir milli institut kimi inkişaf etməkdədir. Onun vətənpərvərliyi, dövlətçiliyə bağlılığı və cəmiyyətə xidmət ruhu kitabxana fəaliyyətinin hər sahəsində aydın şəkildə öz əksini tapır.