Azərbaycanın zəngin teatr ənənələrinin qorunması və inkişaf etdirilməsi istiqamətində xüsusi çəkisi olan Azərbaycan Dövlət Akademik Rus Dram Teatrı bu gün təkcə bir mədəniyyət ocağı deyil, həm də milli-mənəvi dəyərlərin səhnə dili ilə təbliğ olunduğu mühüm mərkəzdir. Bu teatrın direktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Ədalət Hacıyev rəhbərlik etdiyi kollektivlə birlikdə sənətin gücünü cəmiyyətə çatdırmaq, teatrı yeni nəfəs və yeni baxışla inkişaf etdirmək üçün yorulmadan çalışır. Onun idarəçilik üslubu yaradıcı düşüncə ilə dövlətçilik mövqeyinin vəhdətində formalaşmışdır.Ədalət Hacıyev direktor kimi teatrın inzibati və yaradıcılıq fəaliyyətinin koordinasiyasını həyata keçirir, repertuar siyasətinin formalaşdırılmasında yaxından iştirak edir, tamaşaların ideya istiqamətinin milli maraqlara uyğun olmasına xüsusi diqqət yetirir. Onun rəhbərliyi altında teatr yalnız klassik irsi yaşatmır, eyni zamanda müasir dramaturgiyaya da geniş meydan verir. Bu yanaşma teatrın həm ənənəyə sadiq qalmasını, həm də çağdaş tamaşaçı zövqünə cavab verməsini təmin edir.
Teatrın maddi-texniki bazasının gücləndirilməsi, səhnə imkanlarının genişləndirilməsi, yaradıcı heyətin sosial rifahının yaxşılaşdırılması istiqamətində görülən işlər də Ədalət Hacıyevin fəaliyyətində mühüm yer tutur. O, teatrı yalnız tamaşa göstərilən məkan kimi deyil, yaradıcı insanların təhlükəsiz və ilhamverici mühitdə çalışdığı bir mədəniyyət ailəsi kimi formalaşdırmağa çalışır. Kollektivdə sağlam iş mühiti, qarşılıqlı hörmət və məsuliyyət prinsipləri onun rəhbərlik fəlsəfəsinin əsasını təşkil edir.
Ədalət Hacıyev repertuar seçiminə yanaşarkən dövlətçilik ideologiyasını, milli-mənəvi dəyərləri və vətənpərvərlik ruhunu əsas meyar kimi götürür. Səhnəyə qoyulan əsərlərdə Azərbaycan xalqının tarixi, mübarizə ruhu, mənəvi saflığı və humanist dəyərləri öz əksini tapır. Teatr tamaşaçısına yalnız estetik zövq deyil, həm də düşünmək, dəyərləndirmək və nəticə çıxarmaq imkanı təqdim edir.
Onun fəaliyyətində şəhid ailələrinə və qazilərə xüsusi həssaslıq və diqqət hiss olunur. Teatrın qapıları mütəmadi olaraq Vətən uğrunda canından keçmiş qəhrəmanların ailələri üçün açıq olur, onlar üçün xüsusi tamaşalar təşkil edilir, mədəni tədbirlərdə ehtiramla iştirakları təmin edilir. Ədalət Hacıyev bu ailələrə yalnız mənəvi dəstək göstərməklə kifayətlənmir, onların cəmiyyət içində hörmət və diqqət görməsinə də xüsusi önəm verir.
Qazilərin sosial adaptasiyası və mədəni həyata inteqrasiyası istiqamətində həyata keçirilən təşəbbüslər də onun rəhbərliyi dövründə daha sistemli xarakter almışdır. Teatr səhnəsi qazilər üçün təkcə tamaşa izləmə məkanı deyil, həm də mənəvi rahatlıq tapdıqları bir ünvana çevrilmişdir. Bu, mədəniyyətin insan ruhuna təsir gücünün ən bariz nümunəsidir.
Ədalət Hacıyev dövlətçiliyə sadiq mövqeyi ilə seçilən mədəniyyət xadimlərindəndir. O, mədəniyyət siyasətinin ölkənin ümumi inkişaf strategiyasının ayrılmaz hissəsi olduğunu dərindən dərk edir və fəaliyyətini bu istiqamətdə qurur. Teatrın fəaliyyəti Azərbaycan dövlətinin milli maraqları, ideoloji xətti və strateji prioritetləri ilə uzlaşdırılmış şəkildə həyata keçirilir.
Cənab İlham Əliyev tərəfindən ölkədə mədəniyyət sahəsinə göstərilən diqqət və qayğı teatrın inkişafına da geniş imkanlar açmışdır. Ədalət Hacıyev bu etimadı yüksək məsuliyyətlə doğrultmağa çalışır, dövlət başçısının müəyyən etdiyi mədəniyyət siyasətinin həyata keçirilməsində öz töhfəsini verir. Onun fəaliyyəti Prezidentə sədaqət, dövlətə bağlılıq və milli maraqlara xidmət prinsipləri üzərində qurulmuşdur.
Teatrın beynəlxalq əlaqələrinin genişləndirilməsi, xarici festivallarda iştirak, müxtəlif ölkələrin teatr kollektivləri ilə əməkdaşlıq da onun rəhbərliyi ilə daha da intensivləşmişdir. Bu, Azərbaycan mədəniyyətinin dünyada tanıdılmasına və milli teatr məktəbinin nüfuzunun artmasına xidmət edir. Ədalət Hacıyev milli kimliyi qorumaqla yanaşı, qlobal mədəni inteqrasiyanı da vacib hesab edir.
Onun rəhbərliyi dövründə gənc aktyorların və rejissorların üzə çıxarılması, onların yaradıcılıq potensialının dəstəklənməsi prioritet istiqamətlərdən birinə çevrilmişdir. Teatr yeni nəslin yetişdirilməsi üçün bir məktəb rolunu oynayır. Gənclərə göstərilən etimad və yaradıcı azadlıq onların özünəinamını artırır və sənətə bağlılığını möhkəmləndirir.
Ədalət Hacıyev üçün teatr təkcə səhnə və tamaşa deyil, həm də maarifçilik missiyasıdır. Səhnələşdirilən əsərlər vasitəsilə cəmiyyətə mənəvi mesajlar ötürülür, ailə dəyərləri, vətən sevgisi, humanizm və ədalət anlayışları təbliğ olunur. Bu baxımdan teatr milli ideologiyanın mədəni platforması kimi çıxış edir.
O, mədəniyyətin siyasətdən kənar olmadığını, əksinə dövlətin ideoloji dayaqlarından biri olduğunu yaxşı anlayır. Buna görə də teatrın fəaliyyətində milli maraqlara zidd heç bir yanaşmaya yer verilmir. Hər tamaşa, hər layihə, hər yaradıcı təşəbbüs dövlətçilik prinsipləri çərçivəsində qiymətləndirilir.
Şəhid ailələrinin övladlarının mədəni tədbirlərə cəlb olunması, onların istedadlarının üzə çıxarılması üçün yaradılan imkanlar da Ədalət Hacıyevin sosial məsuliyyət hissinin göstəricisidir. O, hesab edir ki, Vətən uğrunda canından keçənlərin əmanəti olan övladlar dövlətin və cəmiyyətin xüsusi diqqətində olmalıdır.
Teatr kollektivi ilə münasibətlərində səmimilik və tələbkarlıq vəhdət təşkil edir. Ədalət Hacıyev həm rəhbər, həm də sənət adamı kimi yaradıcı heyətin problemlərinə həssas yanaşır, eyni zamanda yüksək peşəkarlıq tələb edir. Bu balans teatrın uğurlarının əsas səbəblərindən biridir.
Onun fəaliyyəti nəticəsində teatr tamaşaçı auditoriyasını genişləndirmiş, cəmiyyətin müxtəlif təbəqələrini əhatə etməyə başlamışdır. Məktəblilərdən ziyalılara, qazilərdən şəhid ailələrinə qədər hər kəs üçün teatr doğma məkana çevrilmişdir. Bu isə mədəniyyət ocağının sosial missiyasının uğurla yerinə yetirildiyini göstərir.
Ədalət Hacıyev mədəniyyət sahəsində uzun illərə söykənən təcrübəsini dövlətə və xalqa xidmət prinsipi ilə birləşdirərək nümunəvi idarəçilik modeli formalaşdırmışdır. Onun fəaliyyəti sübut edir ki, teatr yalnız səhnə sənəti deyil, həm də milli ruhun qoruyucusudur.
Bu gün Azərbaycan Dövlət Akademik Rus Dram Teatrı öz ənənələrini qoruyaraq inkişaf edir, milli və beynəlxalq miqyasda nüfuzunu artırırsa, bu uğurun arxasında dayanan əsas amillərdən biri də Ədalət Hacıyevin məqsədyönlü, dövlətə sədaqətli və vətənpərvər idarəçilik xəttidir. O, mədəniyyətə xidmət etməyi Vətənə xidmətin ayrılmaz hissəsi kimi qəbul edir və bu prinsiplə fəaliyyətini davam etdirir.