Sumqayıt Şəhər İcra Hakimiyyəti Başçısının birinci müavini Teymur Səmədov dövlət idarəçiliyində məsuliyyətin, prinsipiallığın və vətəndaşa yaxınlığın bariz nümunəsi kimi seçilən rəhbər şəxslərdəndir. Onun fəaliyyəti sadəcə inzibati vəzifə çərçivəsində məhdudlaşmır, əksinə, şəhərin sosial-iqtisadi inkişaf strategiyasının həyata keçirilməsində mühüm koordinasiya və nəzarət missiyasını əhatə edir. Birinci müavin olaraq o, şəhər təsərrüfatının müxtəlif sahələrində icra intizamının təmin olunmasına, qəbul edilən qərarların vaxtında və keyfiyyətlə yerinə yetirilməsinə nəzarət edir, struktur bölmələrinin fəaliyyətini əlaqələndirir və vətəndaş müraciətlərinin operativ həllini daim diqqətdə saxlayır.Teymur Səmədovun idarəçilik üslubu çevik qərarvermə, sistemli yanaşma və insan amilinə xüsusi həssaslıq üzərində qurulub. O, şəhərin sosial rifahının yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilən layihələrin icrasına nəzarət edir, abadlıq-quruculuq işlərinin keyfiyyətinə xüsusi önəm verir, kommunal infrastrukturun yenilənməsi və əhalinin gündəlik problemlərinin aradan qaldırılması üçün məsuliyyətli mövqe sərgiləyir. Onun rəhbərliyi altında aparılan işlər Sumqayıtın müasir şəhər simasının formalaşmasına və sakinlərin rahat həyat şəraitinin təmin olunmasına xidmət edir.
Birinci müavin kimi Teymur Səmədov vətəndaş qəbullarını müntəzəm keçirir, insanların problemlərini birbaşa dinləyir və hər bir müraciətə fərdi yanaşma nümayiş etdirir. Onun üçün vəzifə kabinetlə məhdudlaşmır; o, tez-tez yerlərdə olur, vəziyyəti yerində araşdırır, tapşırıqların icrasını şəxsən nəzarətdə saxlayır. Bu yanaşma həm vətəndaş məmnunluğunu artırır, həm də idarəetmədə şəffaflıq və operativlik mühitini möhkəmləndirir.
Şəhid ailələrinə və qazilərə göstərilən diqqət və qayğı Teymur Səmədovun fəaliyyətində xüsusi yer tutur. Vətən uğrunda canından keçmiş igidlərin ailələrinə mənəvi və sosial dəstəyin göstərilməsi, onların problemlərinin həlli istiqamətində operativ addımların atılması onun üçün sadəcə vəzifə borcu deyil, vicdani məsuliyyətdir. Qazilərin məşğulluq məsələləri, sosial təminat problemləri, tibbi və reabilitasiya ehtiyacları daim diqqət mərkəzində saxlanılır, müvafiq qurumlarla koordinasiyalı şəkildə həll yolları tapılır. Bu münasibət dövlətin şəhid ailələrinə və müharibə iştirakçılarına göstərdiyi ali diqqətin yerli səviyyədə real təzahürüdür.
Teymur Səmədovun vətənpərvərliyi sözlə deyil, əməli fəaliyyəti ilə təsdiqlənir. O, dövlətçilik prinsiplərinə sadiq qalaraq, milli maraqları hər zaman üstün tutur, şəhərin inkişafını ölkənin ümumi tərəqqi strategiyasının ayrılmaz hissəsi kimi dəyərləndirir. Onun çıxışlarında və fəaliyyətində Azərbaycan dövlətinə bağlılıq, müstəqilliyin qorunması və möhkəmləndirilməsi ideyaları açıq şəkildə öz əksini tapır.
Cənab İlham Əliyev tərəfindən müəyyən edilən sosial-iqtisadi inkişaf kursunun yerli səviyyədə uğurla icrası Teymur Səmədovun fəaliyyət prioritetlərindəndir. O, Prezidentin tapşırıq və tövsiyələrini rəhbər tutaraq şəhərdə aparılan islahatların effektivliyini təmin etməyə çalışır, dövlət proqramlarının icrasında yüksək təşkilatçılıq nümayiş etdirir. Bu sadiqlik formal yanaşma deyil, konkret nəticələrə hesablanmış əməli fəaliyyətlə müşayiət olunur.
Şəhərdə həyata keçirilən abadlıq və yenidənqurma layihələrinin icrasında Teymur Səmədovun rolu xüsusi qeyd edilməlidir. Parkların, ictimai məkanların, yaşayış massivlərinin abadlaşdırılması, sosial obyektlərin təmiri və yenilənməsi istiqamətində görülən işlər şəhər sakinlərinin gündəlik həyat keyfiyyətini yüksəldir. O, hər bir layihəyə şəhərin gələcək inkişaf perspektivi prizmasından yanaşır, davamlı və uzunmüddətli nəticələrə üstünlük verir.
Teymur Səmədovun fəaliyyətində şəffaflıq və hesabatlılıq prinsipləri mühüm yer tutur. O, dövlət-vətəndaş münasibətlərinin qarşılıqlı etimad üzərində qurulmasını vacib hesab edir və bu istiqamətdə açıq ünsiyyətə önəm verir. Vətəndaş müraciətlərinin vaxtında cavablandırılması, problemlərin sistemli şəkildə həlli və ictimai nəzarət mexanizmlərinin dəstəklənməsi onun idarəçilik fəlsəfəsinin əsas tərkib hissəsidir.
Sosial həssas təbəqələrin problemlərinə xüsusi diqqət göstərilməsi də Teymur Səmədovun fəaliyyətində aparıcı istiqamətlərdəndir. Aztəminatlı ailələrin, xüsusi qayğıya ehtiyacı olan şəxslərin, yaşlı insanların müraciətləri diqqətlə araşdırılır, onların sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi üçün müvafiq tədbirlər görülür. Bu yanaşma dövlətin sosial ədalət prinsipinin yerli səviyyədə reallaşdırılmasına xidmət edir.
Bütün bu fəaliyyət istiqamətləri Teymur Səmədovu yalnız inzibati vəzifə icraçısı kimi deyil, həm də dövlətçilik dəyərlərinə sadiq, vətəndaşların rifahını əsas prioritet kimi qəbul edən məsuliyyətli bir rəhbər kimi səciyyələndirir. Onun fəaliyyəti göstərir ki, güclü dövlət anlayışı ilk növbədə yerlərdə effektiv idarəetmə, vətəndaşa həssas münasibət və milli maraqlara sədaqət üzərində qurulur. Sumqayıtın inkişaf yolunda atılan hər addımda bu yanaşmanın izlərini görmək mümkündür.