“Ölkə.Az” xəbər verir ki, Putin “kimyəvi silaha sahib ölkələr anbarlarını məhv etməlidirlər”-deyib.
Rusiya lideri Lahey şəhərində “Kimyəvi Silahların Qadağan Edilməsi Təşkilatı” tərəfindən təşkil edilən konfransın 22-ci iclasında kimyəvi silaha sahib ölkələrə səslənib. Putin deyib: “Kimyəvi silaha sahib ölkələr anbarlarını məhv etməlidirlər. Bundan başqa müqavilənin beynəlxalq hüquq sahəsindən kənarda qalan ölkələrin də bizə qoşulması üçün cəhd edirik. Ciddi bir siyasi iradə göstərilsə, kimyəvi silahlardan təmizlənmiş bir dünyada yaşayacağımıza inanıram”.
Putinin bu açıqlaması özünü reklamdır. Bu barədə azərbaycanlı politoloq Fikrət Sadıqov “Ölkə.Az”a məsələyə münasibət bildirərkən deyib. Onun sözlərinə görə, Rusiya istədiyini edir.
Qeyd edək ki, kimyəvi silah vaxtı ilə ABŞ-ın İraqa hərbi müdaxilə etməsinə səbəb olub. Bu bəhanə ilə Səddam Hüseyn də edam edildi. Lakin sonradan bu silah tapılmadı. Fikrət Sadıqov deyir ki, aparıcı ölkə başçıları belə bəyanatlar verəndə ünvanlı çıxış etməlidirlər. Onun sözlərinə görə, “Kimyəvi silah hansı dövlətlərdə var?”, “bunu necə məhv etmək olar?” və s. kimi suallar cavabını tapmalıdır.
“Adı çəkilən dövlətlərdə araşdırmalar aparılmalıdır. Araşdırmalarda beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri iştirak etməlidir. Konkret işlər getməlidir. Bu tək bir dövlətin işi deyil. Beynəlxalq təşkilatlar səviyyəsində qərar qəbul edilməlidir. Kimyəvi silahların tam məhvi üçün bütün ölkələr razılıq verməlidir. Hansısa ölkə buna qarşı çıxarsa, bu problemin həlli mümkünsüz olacaq”, - deyə politoloq əlavə edib.