Xarici kİV xəbər verir ki, yeni tənzimləmənin nə dərəcədə tətbiq olunacağı artıq maraq doğurur. Xüsusən də hakimlərin bu məsələdə nə qədər həssas olacağı qaydaların təsirini birbaşa müəyyən edəcək.
Yeni qaydalar aşağıdakı kimi sıralanıb:
1. Qapıçıların vaxt itirmək qaydası - Topu səkkiz saniyədən çox saxlayan qapıçılar indi rəqib komandaya künc zərbəsi verəcək.
2. Kapitan-Hakim Əlaqəsi - Yalnız komanda kapitanının hakimə yaxınlaşmasına icazə veriləcək.
3. Topun buraxılması proseduru - Oyun cərimə meydançasından kənarda dayandırıldıqda, top açıq şəkildə topa sahib olan və ya olacaq komandaya verilir.
4. Kənar müdaxilə - Əvəzedici oyunçu, komanda rəsmisi və ya meydandan kənarda olan oyunçu bilmədən oyunu tərk edən topa toxunarsa, oyun yenidən başlayacaq və intizam tənbehi əvəzinə dolayı cərimə zərbəsi tətbiq ediləcək.
5. VAR Elanları - Şəffaflığı artırmaq üçün artıq hakimlər VAR yoxlanışından sonra qərarlarını elan edə biləcəklər.
6. Köməkçi Hakimin Mövqeyi - Cərimə zərbələri zamanı köməkçi hakimlər oyundankənar xətt hesab edilən penalti nöqtəsində mövqe tutmalıdırlar.
7. Hakim Bədən Kameraları - FIFA oyunçuların davranışını yaxşılaşdırmaq və məşq materialını təmin etmək məqsədilə 2025-ci il FIFA Klublararası Dünya Çempionatı kimi yarışlarda hakimlərin bədən kameralarını sınaqdan keçirəcək.
IFAB 2025-ci il iyulun 1-dən qüvvəyə minəcək yeni hakimlik qaydalarını təsdiqləyib.